10:30 0

Wnętrze w stylu klasyczym | Inspiracje

Ogromną popularnością cieszy się już od jakiegoś czasu tak zwany styl skandynawski. Dla mnie jest on jednak zbyt chłodny. Nie przepadam za tak dużą ilością bieli i szarości w mieszkaniu. Mojemu sercu bliżej do stylu klasycznego, który jest bezpieczny, ciepły, przyjazny i co najważniejsze - ponadczasowy. Cenie sobie prostotę, jakość i elegancję, która równocześnie będzie przyjazna dla domowników i moim zdaniem połączenie klasyki z elementami nowoczesnymi sprawdzi się w moim mieszkaniu idealnie.

Urządzając mieszkanie w stylu klasycznym nie chodzi o to aby otaczać się tylko antykami, a finalnie czuć się we własnym domu, jak w muzeum. Obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli mebli, które nawiązują do tego stylu, ale nie są wierną kopią egzemplarzy z minionych epok. Mi najbardziej odpowiada wersja eklektyczna czyli połączenie klasyki z elementami nowoczesnymi (trzeba jednak w tym przypadku pamiętać, o tym by dobierać poszczególne elementy tak, by tworzyły spójna całość). Kluczowymi zasadami w tworzeniu klasycznego wnętrza były symetria i równowaga, np. wnęka z ustawionymi w niej sprzętami po jednej stronie musiała być zrównoważona takim samym rozwiązaniem po stronie przeciwnej, meble zaś sytuowano głównie pod ścianami.


Styl klasyczny wyraża się również przez wybór stonowanych kolorów we wnętrzu. Należy zatem wybierać z palety brązowej, beżowej, kremowej, ale także bieli czy szarości – dotyczy to głównie ścian i mebli. W przypadku tkanin gama kolorów poszerza się o kolor niebieski, turkusowy, zielony.
Materiały, których używa się do wykończenia takiego wnętrza powinny być naturalne, solidne i dobre jakościowo, takie jak szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, skóra. Dla mnie bardzo ważnym elementem jest drewniana podłoga. Ten materiał służyć nam będzie na lata, nadaje wnętrzu ciepła i dodaje całości odpowiedniego sznytu. Jestem absolutnie zakochana w naturalnym drewnie. Ma ono w sobie niepowtarzalny wzór, strukturę i kolor. Żałuję, że obecnie na rynku coraz trudniej spotkać dobre jakościowo meble z drewna. Na szczęście z podłogami rzecz ma się o wiele lepiej. Jeśli planujecie urządzić wnętrze w stylu klasycznym lub innym, wymagającym drewnianej podłogi to dobrze jest sięgnąć po polecane przez wiele osób produkty marki http://www.prodexpol.pl/. Firma Prodexpol oferuje wysokiej jakości wytwory, wytrzymałe i odporne na ścieranie. W ofercie tego producenta znajdziemy deski podłogowe, parkiety, podłogi egzotyczne, podłogi ozdobne, a także drzwi wewnętrzne i deski tarasowe. Firma istnieje od 90 lat, więc doświadczenie ma ogromne. Jest ona liderem na rynku, co świadczy o wysokim standardzie wykonywanych produktów. Oprócz jasnych barw na ścianach i drewnianej podłogi istotną rolę w budowaniu klimatu wnętrza odgrywają także tkaniny i tapety, najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach i w drobne, nienarzucające się wzory. Jednak dla złamania można nieco poeksperymentować i zastosować ciemne nasycone barwy – bordo, zieleń, granat jako dodatki. Jak łączyć meble w klasycznych wnętrzach?

Klasycyzujące meble cechuje proste i eleganckie wzornictwo. Łączenie elementów w rozmaitym klimacie powinno być ograniczone w taki sposób, aby wnętrze tworzyło spójną całość. Nie oznacza to oczywiście, że meble w pomieszczeniu mają pochodzić z jednego kompletu, wszystkie powinien jednak spajać jakiś wspólny element, np. kolor lub detale takie jak okucia czy rzeźbienia.Stylowym dopełnieniem takiego umeblowania będą obrazy lub lustra w ozdobnych ramach i dekoracyjne żyrandole. W tym stylu dużą rolę ogrywają tkaniny – obowiązkowe są drapowane zasłony, upinane firany, odpowiednio też wyglądają lambrekiny.Aby klasyczne wnętrza nie wyglądały zbyt ciężko, warto wprowadzić jasne kolory i gładkie powierzchnie. Dzięki nim elementy dekoracyjne nabiorą większego wyrazu, a samo wnętrze – lekkości.
Jak Wam sie podoba tego typu wystrój? Wolicie styl skandynawski czy klasyczny?
Buziaki
Ada :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2017 Avida Blog