12:09 0

Uwaga! Zdradzam tajemnicę! | Kubeczek menstruacyjny – co powinnaś o nim wiedzieć

Sfera kobiecej intymności jest raczej pomijana w naszej działalności internetowej. Bardzo rzadko pojawiają recenzje płynów do higieny intymnej, a temat miesiączki jest prawie całkowicie omijany. Nie wspomnę już o aferze z żelami nawilżającymi, ale z tego co widziałam propozycja opisania tychże produktów została wyśmiana. Prawda jest taka, że żel nawilżający do okolic intymnych, to tak samo przydatny "kosmetyk", jak żel do higieny intymnej i ułatwia chociażby aplikację kubeczka menstruacyjnego, o którym Wam dzisiaj opowiem.

Kubeczek menstruacyjny, to moja słodka tajemnica od kilku miesięcy. Jego zakup rozważałam od długiego czasu. Podpasek nienawidzę. Czuje się jakbym nosiła pieluchę, a tampony również nie są mi pisane. Kubeczek zdawał się być idealna alternatywą. Męczyły mnie jednak wątpliwości co do tego, czy poradzę sobie z jego aplikacją, czy on w ogóle się "tam" zmieści lub będzie mnie uwierał.  Postanowiłam zaryzykować i dzisiaj już wiem, że to jedyne i słuszne rozwiązanie. 

Czym jest kubeczek?
Wbrew pozorom nie jest to nowy "wynalazek" i jego powstanie jest zbieżne z powstaniem tamponów, jednak dopiero pod koniec lat 80 dzięki odpowiednim materiałom można było wprowadzić kubeczek do produkcji.  Kubeczek menstruacyjny to nic innego, jak pojemniczek wykonany ze specjalnego, medycznego silikonu, który ma właściwości antybakteryjne, dzięki temu sprawdza się idealnie u osób, które mają skłonność do infekcji. Jest zdrowszą, ekologiczniejszą i w dłuższej perspektywie tańszą alternatywą dla podpasek i tamponów.Jak to działa?
Kubeczek umieszcza się w pochwie podczas menstruacji, a w jego wnętrzu zbiera się krew i wydzieliny, które po wypełnieniu pojemniczka należy usuwać 2-3 razy w ciągu 24 godzin (maksymalnie kubeczek może zbierać krew przez 10-12 godzin, pomiędzy użytkowaniem kubeczka wystarczy wylać krew, opłukać wodą i zaaplikować ponownie.). Jeżeli chodzi o samą aplikację kubeczka, są trzy sposoby zakładania [pisemna i obrazkowa instrukcja],  a tutaj: [film], jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Osobiście składam na kształt litery C i nie mam z aplikacją większych problemów, nie odczuwam żadnych dolegliwości typu ból itd (z tego co słyszałam, jest to najbardziej popularna metoda zakładania). Kubeczek powinien rozwinąć się i zassać. Jeśli kubeczek po wsunięciu do pochwy jest nadal zgięty, można delikatnie go okręcić, wtedy zagięty brzeg powinien odskoczyć. Na filmiku, który podlinkowałam. zobaczysz też w jaki sposób kubeczek wyciągnąć. 


 
Higiena
Przy każdym wyjęciu musimy go umyć w toalecie przy użyciu bieżącej wody i mydła/płynu do higieny intymnej. Dodatkowo przed pierwszą aplikacją w cyklu i po menstruacji kubeczek należy zdezynfekować. Można go wygotować we wrzątku, ale najprostszym sposobem jest użycie tabletek do dezynfekcji marki Milton. Ja do tego celu zakupiłam także specjalny pojemnik silikonowy, który ułatwia sprawę, a dzięki temu, że jest składany zajmuje mało miejsca :) Pewnie teraz każda z Was mówi, że to fujka tak się babrać z krwią, że ten kubeczek nie jest sterylny. Prawda jest taka, że tampony też nie są sterylne, a najczęściej bawełna, która jest używana do ich produkcji jest pełna pestycydów i odbarwiaczy. Sznurek przecież też łapiecie palcami :P Okres to normalna rzecz

Rozmiar
Kubeczki menstruacyjne są większe niż tampony. Wiele dziewczyn ma wrażenie, że kubeczek jest zbyt duży i że nie będą w stanie go poprawnie założyć. Tak naprawdę jednak, kubeczek zakłada się nawet łatwiej niż zwykły tampon. Dzieje się tak dlatego, że kubeczek w porównaniu z tamponem jest śliski. Mimo wszystko dobry rozmiar, to połowa sukcesu. Większość firm oferuje dwa rozmiary w zależności od tego czy rodziłyśmy bądź nie i/lub rodziłyśmy przez CC. Moim zdaniem nie należy główkować samemu. Najlepiej jeśli skontaktujecie się ze sprzedawcą. Z własnego doświadczenia wiem, że są oni bardzo pomocni w kwestii doboru rozmiaru oraz twardości kubeczka. Wystarczy, że odpowiecie na kilka istotnych pytań :)

Najważniejsze zalety kubeczka menstruacyjnego
  • Jeden kubeczek może być używany nawet przez 10 lat. Dzięki temu nie trzeba co miesiąc wydawać pieniędzy na tampony.
  • Jest zawsze pod ręką. Jeśli niespodziewanie dostaniesz miesiączkę wcześniej niż zwykle, nie musisz się martwić, czy masz akurat zapas tamponów w domu.
  • Ma większą pojemność niż tampon, więc nie trzeba tak często chodzić do toalety. To bardzo ważne zwłaszcza w podróży, na koncertach, w pracy.
  • Jest łatwy w użyciu i czyszczeniu.
  • Jest przyjazny środowisku. Jednego kubeczka możesz używać nawet 10 lat, nie produkujesz więc kilogramów odpadów higienicznych.
Gdzie można taki kubeczek zakupić?
Ze swojego doświadczenia mogę polecić  sklep www.drogeria-ekologiczna.pl Mają tam szeroki wybór kubeczków (kolorów także ;)) i obsługa jest niezwykle pomocna w kwestii doboru rozmiaru, twardości i kształtu kubeczka. Oprócz tego znajdziecie tam wszystkie niezbędne akcesoria do prawidłowej dezynfekcji Waszego nowego przyjaciela. 

Niebawem na blogu pojawi się także post z porównaniem mojego zwykłego kubeczka z tym uroczym różowym "ślimaczkiem", czyli składanym kubkiem menstruacyjnym marli Lily Cup. Zdradzę Wam także kilka dobrych rad odnośnie wyboru kubeczka pod względem estetycznym.

Buziaki
Ada


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2017 Avida Blog